Kasze

Kasze  od dawien dawna królują na polskich stołach, chociaż czasem nie są na pierwszym planie i ustąpiły miejsca  ziemniakom i makaronom. Jednak powracają do łask. Na rynku mamy ogromny wybór kasz, które zapewniają nam wielu składników odżywczych oraz witamin. Z jakich roślin otrzymuje się kaszę? Kasza — czy jest zdrowa? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi — sprawdź!

Pokaż filtry i kategorie

Wyświetlanie 1–15 z 89 wyników

Pokaż filtry i kategorie

Wyświetlanie 1–15 z 89 wyników

Kasza — co to jest?

Kasza to tak naprawdę jadalne nasiona zbóż, które pozbawione są łuski lub lekko rozdrobnione — wszystko zależy od rodzaju kaszy. Kasze, które zostały pozbawione tylko łuski i nadal zachowują swój naturalny kształt — nazywamy krupami. Krupy posiadają bardzo dużą ilość białka, mikro i makroelementów, które występują zaraz pod łupiną. Dzięki metodzie obłuskiwania substancje odżywcze zostają w ziarnie. Kasze drobnoziarniste mają więcej skrobi niż białka w stosunku do krup. 

Kasze dostarczają naszym organizmom również wielu witamin i potrzebnych składników dla zdrowego funkcjonowania — mowa tutaj o cynku, magnezie, potasu oraz witaminach z grupy B. Osoby nietolerujące glutenu także, znajdą wśród kasz coś dla siebie, ponieważ niektóre kasze są bezglutenowe, np. kasza gryczana, jaglana czy kukurydziana. 

Jak powstaje i z jakich roślin otrzymuje się kaszę?

Kaszę można podzielić na trzy rodzaje — jeśli chodzi o jej wytwarzanie — gruboziarniste, średnio oraz drobnoziarniste. 

Pierwszy etap wytwarzania kaszy polega na oczyszczaniu ziaren i pozbyciu się ich łusek. Kolejnym krokiem jest polerowanie ziaren. Dla kasz gruboziarnisty to ostatni etap produkcji — dodatkowo mogą być one prażone, np. kasza gryczana prażona. Uzyskanie kaszy średnioziarnistej polega na dodatkowym śrutowaniu (łamanie) ziarna na mniejsze kawałki. Do kasz średnioziarnistych można zaliczyć między innymi kaszę mazurską czy wiejską. 

Ostatni rodzaj to kasze drobnoziarniste, które po oczyszczeniu i polerowaniu są dodatkowo poddawane śrutowaniu i mieleniu. Tak właśnie powstaje, np. kasza manna czy kukurydziana. 

Kasza: jak powstaje, zostało już wyjaśnione, ale nasuwa się pytanie, z jakich ziaren jest ona zrobiona. Kasza gryczana powstaje z ziaren gryki, która jest rośliną pochodzącą z rodziny rdestowatych. Jest około 15 odmian gryki, w Polsce uprawia się grykę zwyczajną i to właśnie z niej powstaje kasza. Kasza jęczmienna jak sama nazwa wskazuje, pozyskiwana jest z jęczmienia. Z prosa otrzymamy kaszę jaglaną, natomiast z kukurydzy stworzona jest kasza kukurydziana. Z pszenicy powstaje kasza manna oraz kuskus, a z owsa kasza pęczak. 

Jak już wiadomo, kaszę można pozyskać z wielu rodzajów roślin i zbóż, a tutaj zostały wymienione najbardziej popularne w Polsce. Można jeszcze wymienić takie kasze jak: orkiszowa, bulgur, komosa ryżowa (quinoa). Dzięki temu mamy ogromny wybór i każdy znajdzie coś dla siebie, a jej wartości odżywcze zapewniają wiele mikro oraz makroelementów — tak ważnych dla naszego ciała, a do tego zapewnia sytość na długi czas. Kasze wszelkiego rodzaju powinny gościć na naszych stołach znacznie częściej, a każda zdrowa dieta powinna opierać się również właśnie na nich. 

Kasza — rodzaje

Powyższy akapit na pewno uzmysłowił Ci jak wiele kasz, występuje na rynku i jak z wielu roślin można ją zrobić. Sprawdź, jakie są rodzaje kasz i jakie mają wartości odżywcze.

Wartą uwagi jest kasza gryczana, która dostarcza nam bardzo dużą ilość białka. Białko to jest łatwiejsze w przyswajaniu przez człowieka w porównaniu do innych zbóż. Aminokwasy egzogenne występujące w tym rodzaju kaszy, a dokładniej mówiąc — chodzi o lizynę, która pomaga w budowaniu białka mięśniowego i kostnego oraz poprawia kondycję psychiczną. Niestety człowiek nie produkuje tych aminokwasów egzogennych, dlatego tak ważne jest ich dostarczanie do organizmu. Kasza gryczana ma właściwości zdrowotne i jest źródłem białka, która wspiera pracę jelit oraz pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Wiążę ona kwasy żółciowe z wodą, co przyczynia się do wydłużenia czasu sytości oraz pomaga wydalić cholesterol z ciała. Szczególnie polecana jest ona osobom, które prowadzą aktywny tryb życia.  Posiada również właściwości odkwaszające, dzięki czemu wspiera regulację gospodarki kwasowo—zasodowej organizmu. 

Kasza jęczmienna dzieli się na trzy typy: perłowa (mazurska), wiejska oraz pęczak. Te rodzaje kaszy idealnie sprawdzają się w zdrowej diecie, ponieważ pomagają w odchudzaniu. Są bogatym źródłem błonnika, który poprawia pracę jelit i żołądka, oraz zmniejsza ryzyko chorób w układzie pokarmowym. Skrobia w kaszy jęczmiennej jest wolno trawiona, dzięki czemu jest świetnym źródłem energii. W kaszy pęczak dodatkowo występuje witamina K, która odpowiada za krzepliwość krwi i wspiera cały układ krwionośny. Dodatkowa witamina E oraz kwas foliowy pomagają w leczeniu niedokrwistości.

Kasza manna najchętniej wybierana jest przez młodych rodziców dla swojego potomstwa, ponieważ kasza ta ma słodki posmak i dzieci chętniej ją zjadają. Można ją gotować zarówno na mleku jak i w wodzie — w obu przypadkach zachowuje swoje wartości odżywcze. Często spożywana jest też wśród osób po operacji, ponieważ jej główną zaletą jest lekkostrawność. Z tego powodu polecana jest osobą cierpiącym na choroby, związane z układem pokarmowym. 

Kasza jaglana jest źródłem białka oraz pomaga w odkwaszaniu organizmu. W kaszy jaglanej występują witaminy z grupy B i K oraz letycyna. Kasza ta działa antywirusowo i pomaga w walce z niedokrwistością. Wpływa ona również na poprawę koncentracji i pamięci, a także pomaga wyregulować poziom cholesterolu w organizmie. Nie poleca się jej osobom będących na diecie, ponieważ jest ona wysoko kaloryczna.

Oczywiście to nie wszystkie rodzaje kasz, ale te są najczęściej wybierane na polski stół. Warto spróbować każdego rodzaju i wybrać najlepszy dla siebie.

Dlaczego warto kupić kaszę w Biomarkecik.pl?

Zapewne zastanawiasz się, czy istnieje jakiś sklep z kaszami, gdzie można zaopatrzyć się w bardziej wyszukane rodzaje kasz, np. bulgur. Godny polecenia sklep internetowy z kaszami to Biomarkecik.pl, gdzie na pewno zaskoczy Cię wybór produktów. Oprócz dużego wyboru kasz, tych bardziej popularnych w Polsce oraz tych mniej, warto zwrócić uwagę, że wszystkie produkty są z ekologicznego gospodarstwa. Nie tylko zapewnisz swojemu organizmowi potrzebnych wartości odżywczych, spożywając kaszę, ale również nie musisz martwić się, że są one produkowane w sposób konwencjonalny na sztucznych nawozach. Wszystkie kasze w Biomarkecik.pl są zdrowe oraz ekologiczne. Postaraj się, by przynajmniej raz w tygodniu zagościła na Twoim stole kasza — zamiast makaronu czy ziemniaków, lub w formie deseru.