Kasza jaglana

Kasze cieszą się dużą popularnością na polskich stołach, a wielu dietetyków zaleca jej spożywanie i włączenie jej do codziennej diety. Kasze mają wiele wartości odżywczych oraz zdrowotnych. Co to jest kasza jaglana? Na co jest dobra kasza jaglana? Przekonaj się, jak ważne jest jej spożywanie!

Pokaż filtry i kategorie

Wyświetlanie wszystkich wyników: 7

Z czego jest kasza jaglana?

Jaglana kasza występuje też pod nazwą: jagły. Z czego jest kasza jaglana? Kaszę tego rodzaju pozyskuje się z prosa zwyczajnego. Proso pochodzi z Azji i to właśnie tam jest największa produkcja kaszy jaglanej. W Polsce nie ma wiele upraw prosa, a jednak jaglana kasza zyskuje coraz większą popularność. 

Produkcja kaszy jaglanej składa się z kilku etapów. Pierwszym krokiem jest obłuskiwanie ziarna, a później oczyszczenie go z resztek łuski. Ostatnim etapem jest polerowanie ziaren prosa. Tak właśnie wygląda produkcja kaszy jaglanej, która trafia na półki sklepów, a później prosto do naszych domów. 

Kasza jaglana — właściwości

Kasza jaglana to jeden z najstarszych rodzajów kasz na świecie. Właściwości odżywcze i prozdrowotne, które występują w jagłach, pozytywnie wpływają na zdrowie. Jest on źródłem witamin z grupy B, a także miedzi i żelaza. Ma również dużą ilość białka oraz małą zawartość skrobi. W jaglanej kaszy występuje również błonnik, żelazo, kwas foliowy oraz miedź.  Tak wiele mikro i makroelementów wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.  

Czy kasza jaglana jest zdrowa?

Śmiało można powiedzieć, że jagły są prozdrowotne i wpływają na wiele aspektów zdrowia w naszym organizmie. Błonnik w kaszy nie ma wysokiego poziomu, dlatego jest ona lekkostrawna, a do tego kasza jaglana nie posiada glutenu. Może być spożywana przez osoby cierpiące na celiakię. 

Żelazo będące w składzie kaszy jaglanej jest łatwo przyswajalne przez organizm i pomaga w walce z anemią. Natomiast witaminy z grupy B wspierają układ odpornościowy. Warto zwrócić uwagę na występowanie krzemu w składzie, który pomaga w łagodzeniu różnych objawów chorobowych skóry i wspiera budowę paznokci, włosów, a także chroni przed odwapnieniem kości. Krzem pomaga również zwalczać trądzik i wpływa korzystnie na kondycję skóry, włosów i paznokci. 

Dzięki swojej zasadowości kasza obniża ilość kwasów żołądkowych, pomagając w łagodzeniu objawów zgagi. Idealne proporcje kwasów tłuszczowych pomagają zwalczać w ciele cholesterol, dzięki czemu wspiera układ krwionośny i zmniejsza ryzyko występowania chorób naczyniowo — sercowych. 

Właściwości lekkostrawne kaszy jaglanej pozwalają na jej spożywanie przez osoby cierpiące z powodu chorób trzustki, żołądka czy wątroby, a także nowotwory. Lecytyna będąca w składzie kaszy wspomaga koncentrację i pamięć. Spożywanie kaszy jaglanej zalecana jest osobom pracującym umysłowo i kierowcom, ale także wszystkim osobom, którzy potrzebują być skoncentrowani. Lecytyna również pomaga zwalczać zły cholesterol w organizmie. Jak widać kasza jaglana ma wiele właściwości zdrowotnych i warto wprowadzić ją do swojej diety. 

Preparowana kasza jaglana

Preparowana kasza jaglana lub inaczej mówiąc ekspandowana – to ziarna, które są gotowe do spożycia bez dodatkowej obróbki termicznej. Czym jest ekspandowanie?  Jest to proces, który polega na „nadmuchaniu” ziarna poprzez wysoką temperaturę i ciśnienie. W czasie tego procesu ziarna zbóż ulegają rozerwaniu, a po zakończeniu procesu są one gotowe do spożycia. Najczęściej spotykane ekspandowane ziarna na polski półkach sklepowych pochodzą z ryżu i amarantusa, ale nie tylko z tych roślin można je uzyskać. Na rynku jest również preparowana jaglana kasza.  

Kasza jaglana najczęściej wybierana jest przez osoby nietolerujące glutenu. Zwykłą kaszę należy gotować przez określony dłuższy czas, a przecież nie zawsze jest na to czas. Preparowana kasza jaglana jest gotowa do użycia zaraz po otwarciu opakowania. Taki produkt można dodać do obiadu, sałatek czy koktajli, by dodać sytości daniu. Pewnie zastanawiasz się, czy ten proces nie zniszczył wartości odżywczych i zdrowotnych? Preparowany produkt zachowuje wszystkie swoje wartości i dalej możesz cieszyć się jego prozdrowotnymi właściwościami. 

Kto nie powinien jeść kaszy jaglanej?

Mimo swoich wartości odżywczych i prozdrowotnych kasza jaglana nie jest odpowiednia dla wszystkich. W porównaniu do innych rodzajów kasz jagły mają wysoki indeks glikemiczny — dlatego też cukrzycy nie powinny wprowadzać jej do swojej diety. Spożycie kaszy jaglanej przez diabetyka może przyczynić się do szybkiego wzrostu cukru w organizmie. Osoby borykające się z problemami związanymi z tarczycą powinny ograniczyć jej spożywanie, ponieważ zbyt częste jej spożywanie może wywołać problemy ze wchłanianiem jodu. Kasza jaglana ma również właściwości oczyszczające i spożyta w nadmiernych ilość może szkodzić. 

Dlaczego warto kupić kaszę jaglaną w Biomarkecik.pl?

W Biomarkecik.pl masz duży wybór ekologicznej i zdrowej kaszy jaglanej. Pakowana jest ona w różnych gramaturach. Nie musisz szukać w sklepach stacjonarnych zdrowej kaszy jaglanej, ponieważ możesz ją zamówić w sklepie internetowym Biomarkecik.pl. Pamiętaj, żeby włączyć jagły to swojej diety i cieszyć się jej prozdrowotnymi właściwościami.