Kawa zbożowa

Kawa zbożowa to napój, wokół którego narosło wiele różnych mitów. Jeszcze kilka lat temu sporo osób uważało go za “kawę dla dzieci”, która nie posiada kofeiny. Od tego czasu zmieniło się bardzo dużo. Dziś nie brakuje osób, które uwielbiają ten napój i bardzo cenią sobie jego dobroczynne właściwości.

Pokaż filtry i kategorie

Wyświetlanie 1–15 z 17 wyników

Pokaż filtry i kategorie

Wyświetlanie 1–15 z 17 wyników

Co to jest kawa zbożowa?

 

Jak sama nazwa wskazuje, jest to napój, który powstaje z ziaren zbóż. Te jednak muszą być prażone. Napar znany jest od przełomu XVIII i XIX wieku, a pierwsze wzmianki o jego produkcji sięgają Beneluksu, ze szczególnym naciskiem na Niderlandy. 

 

Potrzeba było zaledwie kilkudziesięciu lat, by o kawie zbożowej wiedziała już zdecydowana większość mieszkańców na Starym Kontynencie. Napar dotarł też na ziemie polskie, które w tamtych czasach były podzielone przez zaborców. 

Po pierwszej wojnie światowej, ze względu na postępującą drożyznę, popularność kawy zbożowej szybko rosła. Była ona cenionym zamiennikiem dla tradycyjnych kaw, których ceny potrafiły być wielokrotnie wyższe. Co więcej, po jakimś czasie okazało się napar ma też wiele dobroczynnych właściwości zdrowotnych.

Kawa zbożowa – właściwości

Na pewno trzeba wskazać na jej dobroczynny wpływ na układ pokarmowy. Skład kawy zbożowej z założenia jest bardzo bogaty w błonnik, który odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu odpowiedniej motoryki jelit. Jeśli borykamy się na przykład z IBS (zespołem jelita drażliwego) to polska kawa zbożowa jest jednym z najlepszych naturalnych sposobów na walkę z tym schorzeniem.

Oczywiście przed zakupem musimy upewnić się, że procentowy udział błonnika jest odpowiednio wysoki. Warto też patrzeć na zawartość magnezu, który jest bardzo ważnym pierwiastkiem, którego brak oznacza problemy m.in. z koncentracją, co może niekorzystnie wpływać na wykonywane przez nas prace.

Kawa zbożowa sprawdzi się też jako naturalny zamiennik tradycyjnej kawy. Jest ona o wiele łagodniejsza, więc mogą ją pić na przykład osoby, które cierpią na wrzody żołądka, problemy z okrężnicą, czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Oczywiście zawsze nadrzędna musi być dla nas opinia lekarza prowadzącego.

Czy kawa zbożowa jest zdrowa?

Tak, jak informowaliśmy w poprzednim akapicie, jej dobroczynny wpływ na ludzki organizm został już wielokrotnie potwierdzony. Jest to zdrowy, przyjazny napój, który na pewno jest dla naszego ciała mniej “inwazyjny” niż na przykład Yerba Mate, choć są to produkty, których zastosowanie i działanie jest zupełnie różne. Yerba skupia się na dostarczeniu nam “kopa”, a kawa zbożowa raczej dba o układ pokarmowy.

Czy warto pić kawę zbożową przy innych schorzeniach? Tak. Wykazano, że redukuje ona cholesterol we krwi, a także pośrednio, dzięki obecności polinofeli, opóźnia procesy starzenia i być może zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Sprawdzi się też u osób z refluksem, a także optymalizuje produkcję żółci w organizmie.

Czy warto pić kawę zbożową?

Jak najbardziej. Warto pamiętać też o tym, że można kupić ją w wielu świetnych odmianach smakowych. W ofercie wielu sieci znajduje się na przykład taka “zbożówka” z karmelem, a także napój, który udaje gorącą czekoladę. 

Istnieją różne rodzaje kawy zbożowej, więc klient ma ogromny wybór, który może dopasować zarówno pod kątem wartości odżywczych, jak i smakowych. Jaka jest najlepsza kawa zbożowa? Tu każdy musi odpowiedzieć na to pytanie samodzielnie. 

Nie brakuje konserwatystów, którzy twierdzą, że najlepsza jest tylko polska kawa zbożowa konkretnego producenta, ale rośnie też grupa osób, które zakochały się w smaku i dobroczynnym wpływie na organizm takich kaw z różnych krańców świata. 

Dlaczego warto kupić kawę zbożową w Biomarkecik.pl?

Przede wszystkim ze względu na ogromny wybór starannie wyselekcjonowanych produktów, które mają przebadany skład i powstały na bazie najwyższej jakości naturalnych składników. To zaś oznacza wysoką zawartość błonnika oraz wielu innych, korzystnych dla naszego organizmu, pierwiastków i minerałów.

 

Często pojawia się też pytanie o to, czy kawa zbożowa zawiera kofeinę. Naturalnie jej nie zawiera, jednak w toku ewolucji tego napoju pojawiły się takie rodzaje kawy zbożowej, które mają pewien procentowy udział kofeiny, choć zwykle jest on mniejszy od tej, jaką ma tradycyjna, parzona kawa, czy kawa z ekspresu. W Biomarecik.pl każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Dostępna w naszej ofercie kawa zbożowa na pewno przypadnie Wam do gustu!