Kawa

Większość z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki gorącej kawy. Ten aromatyczny napój dostarcza zastrzyku energii dzięki zawartej w niej kofeinie. Obecnie na rynku znajdziesz szeroki wybór kaw. Co więc warto o niej wiedzieć przed zakupem?

Pokaż filtry i kategorie

Wyświetlanie 1–15 z 103 wyników

Pokaż filtry i kategorie

Wyświetlanie 1–15 z 103 wyników

Czym właściwie jest kawa?

Kawą nazywamy napój, który powstaje w wyniku parzenia palonych ziaren kawowca. Kawowiec to roślina wiecznie zielona, a do jej najpopularniejszych odmian należą arabica oraz robusta.

Kawowiec do wzrostu potrzebuje odpowiednich warunków, ponieważ jest wrażliwy na niskie temperatury i zmian w wielkości opadów deszczu. W odróżnieniu od herbaty, do produkcji której używa się suszonych liści, kawa powstaje z ziaren, znajdujących się w owocach kawowca.

Arabica stanowi około 60% upraw kawy na świecie i w smaku ziarna kawy można wyczuć w niej nuty owocowe oraz kwiatowe. Z kolei robusta charakteryzuje się nawet dwukrotnie większą zawartością kofeiny (do 3%) i kakaowym smakiem. Oczywiście istnieją mieszanki tych dwóch rodzajów kaw, aby móc cieszyć się tym co najlepsze w obu odmianach.

Do największych producentów kawy należy Brazylia, która jest liderem na rynku kawowym od 150 lat. Na drugim miejscu znajdziemy Wietnam, a trzecie miejsce na podium zajmuje Kolumbia.

Benefity picia kawy – pić kawę czy nie?

Wiele osób zadaje sobie pewnie pytanie, czy kawa jest zdrowa. Z całą pewnością można stwierdzić, że picie kawy ma sporo korzyści dla naszego organizmu.

Oczywistym pożądanym efektem picia kawy jest uczucie pobudzenia i wyeliminowanie senności, jako że kofeina zawarta w małej czarnej kawie ma działanie stymulujące organizm, dzięki czemu lepiej się koncentrujemy. Co więcej, kawa może pozytywnie wpłynąć na układ krwionośny, jako że zwiększa ona przepływ krwi, a co za tym idzie natlenienie komórek ciała.

Napar z ziaren kawowca zawiera również ogromną liczbę przeciwutleniaczy, których głównym zadaniem jest niszczenie wolnych rodników, a tym samym spowolnienie procesów starzenia się komórek.

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany i dalej zastanawiasz się, czy kawa jest szkodliwa, musisz wiedzieć, że w kawie znajduje się mnóstwo substancji odżywczych, które są nam niezbędne do życia. Oprócz witamin z grupy B, ziarna zawierają pierwiastki takie jak magnez, potas oraz cynk.

Ostatecznie, każdy z nas musi samodzielnie rozważyć plusy i minusy, a następnie zdecydować czy pić kawę czy nie. Należy także pamiętać, że każdy napój szkodzi, jeśli spożywamy go zbyt dużo.

Różne rodzaje kawy

Każdy z nas ma swoje upodobania i zwyczaje związane z piciem kawy – jedni wybiorą kawę w kapsułkach z ekspresu, a inni będą rozkoszowali się smakiem i aromatem tego napoju przygotowanego w kawiarce.

Choć najczęściej wybieranym dodatkiem do kawy jest mleko, espresso cieszy się niezmiennym powodzeniem od lat. Ten rodzaj kawy przygotowuje się w specjalnym ekspresie, który przelewa zmielone ziarna 30 mililitrami gorącej wody pod odpowiednim ciśnieniem. Serwuje się je w charakterystycznych małych filiżankach i czasem dosładza cukrem. Napój ten stanowi także bazę do deserów, np. do tiramisu, gdzie espresso służy do namaczania biszkoptów.

Tradycyjne włoskie kawy, czyli Cappuccino. Powstaje one na bazie espresso połączonego ze 125 mililitrami spienionego mleka. Puszysta mleczna pianka często wychodzi poza brzegi filiżanki i jest dekorowana posypką z kakao lub mielonego cynamonu. Caffè latte odróżnia od cappuccino ilość spienionego mleka – w pierwszym napoju kawowym możemy znaleźć nawet ponad 200 ml pianki.

Innym napojem kawowym, kojarzonym z wysoką szklanką z uchem, jest latte macchiato. Ten rodzaj kawy składa się z trzech warstw – na samym spodzie znajduje się gorące mleko, następnie espresso, a na górze duża ilość białej piany. Smak latte macchiato często wzbogaca się syropami smakowymi.

Warto również zastanowić się, czy lepiej postawić na kawę ziarnistą czy kawę mieloną. Kawa ziarnista dłużej zachowuje swój intensywny smak i aromat, ale wymaga posiadania dobrej jakości młynka, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Mniej czasochłonne jest więc przygotowanie kawy mielonej, którą wystarczy zalać gorącą wodą lub umieścić w kolbie ekspresu ciśnieniowego.

Dlaczego warto kupić kawę w Biomarkecik.pl?

W sklepie biomarkecik.pl znajdziesz wiele rodzajów kawy – w ziarnach(w tym kawa palona), mielona kawa, kawa rozpuszczalna oraz zielone. Nasze produkty powstają z całkowicie naturalnych składników, dlatego możesz być pewny, że wszystkie artykuły są najwyższej jakości. Tak szeroki wybór pozwoli każdemu kawoszowi znaleźć coś dla siebie!

Kupując w biomarkecik.pl masz pewność, że zamówienie dotrze do Ciebie błyskawicznie, ponieważ wysyłka jest realizowana w ciągu 24 godzin od zakupu. Paczki pakowane są starannie, tak, aby żywność pozostała pyszna i świeża. W naszej ofercie znajdziesz produkty tylko zaufanych marek specjalizujących się sprzedażą certyfikowanej żywności ekologicznej.

Nie zwlekaj i już teraz kup ekologiczną kawę w biomarkecik.pl. Poczuj się jak w kawiarni bez wychodzenia z domu!